ČIOVO-SZIGET
Čiovo szigete Közép-Dalmáciában, a Kastélyok-öblében található. A szárazfölddel felnyitható híd köti össze a szigetet, mely a történelmi Trogir városán keresztül közelíthető meg. Területe kevesebb, mint 30 km2 (hossza 15, legnagyobb szélessége 3,5 km). A nyílt tenger felé néző oldalának nagy részét szinte függőleges sziklafalak alkotják. A szigetet dombok borítják (legmagasabb pontja a Rudine, 217 m magas), melyek lankásan ereszkednek a szárazföld irányába: ezen a részen található a települések zöme (Okrug Donji, Okrug Gornji, Mastrinka, Arbanija, Slatine). Legkeletibb csúcsát, a Čiovo-fokot mindössze 2 km választja el a spliti Marjan-foktól. A sziget nagy részét olaj- és fügefák, szentjánoskenyér- és mandulafák borítják, de a védetteb helyeken a citrusok is megélnek. Tavasz kezedetétől egészen június első feléig közel tucatnyi féle orchidea virágzik a szigeten. A Trogiri-csatorna védettsége és viszonylagos sekélysége miatt a víz itt valamivel melegebb, és a strandszezon is hosszabb, május közepétől akár szeptember végéig is elnyúlhat.
ARBANIJA
Arbanija üdülőfalu Trogirtól négy kilométerre, keletre fekszik: a Čiovoi-hídon átérve balra kell fordulnunk az úton. Čiovo egész szigetét gyönyörű strandok, erdők szegélyezte partszakaszok jellemzik, Arbanija mégis különösen ajánlható azoknak, akik a fejlett turisztikai szolgáltatásokat kínáló központi strand mellett szeretnének felkeresni kissé távolabbi strandokat, eldugott öblöket is.
A délutáni-esti órák kellemes, tartalmas eltöltése sem jelent gondot, hisz a közeli Trogirban a mozgalmas Halászok éjszakáján és folklórelőadásokon kívül komolyzenei hangversenyeket is szerveznek, az aktív pihenésre vágyókat pedig számos sportolási lehetőség várja. A település földrajzi elhelyezkedésénél fogva kiváló kirándulási lehetőségeket kínál a Krka-vízesésekhez, ©ibeneikbe, Splitbe, de akár távolabbi dalmát városokba is.
OKRUG DONJI
Okrug Donji a Čiovo-sziget legnyugatibb csücskében, a Trogiri-öbölben található, Splittől negyven kilométerre. Az üdülőfalu, akárcsak az egész sziget, szép kavicsos strandjai, valamint számos eldugott kis öble és dús, zöld növényzete miatt népszerű a turisták körében. A környék magyar vonatkozása, hogy a sziget nyugati nyúlványától kb. 800 méterre található az apró, lakatlan Kraljevac-sziget, amely IV. Béla királyunkról kapta a nevét (Király-sziget). Az uralkodó ezen a tengerből alig kiemelkedő szigetecskén várta ki, hogy a tatárok elvonuljanak Trogir alól.
OKRUG GORNJI
Okrug Gornji a Čiovo-sziget délnyugati részén fekszik, Trogirtól mintegy két kilométerre. Mediterrán éghajlatának, gazdag szubtropikus növényzetének, festői szépségű parányi szigeteinek és kristálytiszta vizének köszönhetően igazi idegenforgalmi vonzerővel rendelkezik. Kavicsos strandjain bárok, napozóágyak teszik kellemesebbé a pihenést, de a nyüzsgést kevésbé kedvelők is számos szép, eldugott öböl közül válogathatnak.
SLATINE
Slatine Čiovo szigetének legkeletibb települése a Kastélyok-öblében. A Čiovoi-híd után balra fordulva mintegy hét kilométer megtétele után jutunk el az üdülőfaluba. A fákkal borított partvidék strandjai sziklásak, kavicsosak, ill. részben betonborításúak. A parton hangulatos halászcsárdák, bárok találhatók. Slatine a sziget egyik leghangulatosabb és – viszonylagos eldugottsága miatt – egyik legbékésebb vidéke.
®EDNO
Körülbelül a sziget közepén találjuk az egyetlen nem part menti települést, ®ednót. Közelében, a falutól keleti irányban van Čiovo legmagasabb dombja, a 217 m magas Rudine.
|